U Pokrajinskoj vladi održana je prezentacija softvera „Katastar napuštenih kopova na teritoriji AP Vojvodine“, što je prvi projekat ovakve vrste u našoj zemlji.
Reč je o projektu koji je realizovao Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu, na inicijativu Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine, koji je finansirao projekat.
Domaćin skupa bio je pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine, mr Nenad Stanković, a u delegaciji Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu bili su dekan RGF-a prof. dr Ivan Obradović, prodekan za finansije prof. dr Radule Tošović, prof dr Radmila Pavlović, i prof. dr Ranka Stanković, koja je prezentovala softver.
Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine mr Nenad Stanković je, zahvalivši stručnjacima sa Rudarsko geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu na uspešno realizovan projektu, istakao da podaci do kojih se došlo u dosadašnjem radu ukazuju na to da od 21,5 hiljade km2 površine AP Vojvodine, preko 200km2 su degradirane površine. Da bi se ušlo u ozbiljno rešavanje problema degradiranih površina, gde se u prvom redu ubrajaju napušteni kopovi sa ili bez titulara, deponije i na drugi način degradirane površine, neophodno je bilo ustanoviti bazu, kako bi se krenulo u sistemsko rešavanje problema. S obzirom na to da je do 2020. godine, prostornim planom Republike Srbije i regionalnim prostornim planom AP Vojvodine predviđeno da se u prvom redu saniraju degradirane površine na teritoriji nacionalnih parkova i drugih zaštićenih područja, Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine do sada je raspisivao konkurse za rekultivaciju napuštenih kopova, što će činiti i ubuduće. Na ovaj način, sredstva za realizaciju projekta rekukltivacije devastiranih područja biće obezbeđena, a prvi korak je svakako organizovano i sistematsko rešavanje problema, istakao je mr Stanković.
Dekan RGF-a, prof. dr Ivan Obradović je istakao da je ovaj Fakultet, kao ustanova koja pruža obrazovne i naučnoistraživačke aktivnosti i ekspertske usluge, za izradu projekta „Katastra napuštenih kopova“ učestvovao sa multudisciplinarnim timom, uz primenu najsavremenije tehnologije, kako informacionih tehnologija, tako i tehnologije koje su važne za geoinformacione sisteme za daljisnku detekciju. Radeći kao tim, ovim projektom ponuđen je detaljan snimak stanja napuštenih kopova u APV, a o daljoj sudbini kopova, odlučivaće se na nivou pokrajine.
Prilikom prezentacije Katastra, prof dr Ranka Stanković istakla je da je motiv za izradu Katastra napuštenih kopova na teritoriji AP Vojvodine proistekao iz potrebe obezbeđivanja sigurnih i pouzdanih podataka, neophodnih za sprovođenje Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. S obzirom na to da nisu postojali sistematizovani podaci o broju, geografskom položaju, statusu, stanju, sprovedenim merama sanacije i rekultivacije, nametnula se potreba izrade inventara ovih tzv. “crnih tačaka”. U bazi su evidentirani napušteni kopovi sa podelom na dve grupe: kopovi bez poznatog titulara i napušteni kopovi izvan aktivnog eksploatacionog polja čiji je titular poznat.
Uspešno obavljene projektantske aktivnosti obuhvatile su izradu baze podataka Katastra napuštenih kopova Vojvodine i prateće WebGIS aplikacije. Složen i obiman posao je obavio multidisciplinarni tim od 16 univerzitetskih profesora eksperata geološke, rudarske, ekonomske, ekološke, informatičke, matematičke i drugih struka. Posebna pažnja posvećena je visokom nivou i kvalitetu projektantskog rada, kako u delu sa kvalitetom podataka i informacija, tako i u delu sa kvalitetom strukturne veze i relacija među podacima. Isto tako ispoštovan je i potreban kvalitet korisničkih pogodnosti u pogledu lakog i jednostavnog pretraživanja i prikaza strukturiranih podataka, koji su javno dostupni za sva zainteresovana lica na domenu http://kanakov.vojvodina.gov.rs. Takođe, i preko veb stranice Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine www.psemr.vojvodina.gov.rs svim zainteresovanim stučnjacima, investitorima, ali i građanima biće dostupne informacije i podaci u vezi sa Degradiranim površinama u AP Vojvodini.
Za ukupno 217 napuštenih kopova na teritoriji APV evidentirano je trenutno stanje, kao polazna osnova za dalje vođenje evidencije o napuštenim kopovima, planiranju sredstava za rešavanje pitanja sanacije i rekultivacije i vođenja evidencije o saniranim i rekultivisanim rudnicima, a sve u skladu sa Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima. Inventar napuštenih rudnika obuhvata geobazu sa podacima o nazivu, prostornom položaju, administrativnoj pripadnosti, dimenzijama, geološkoj građi, istorijatu, statusu i stanju, sprovedenim merama sanacije i rekultivacije sa pratećim multimedijalnim zapisom (fotografijom) za svaki napušteni rudnik na teritoriji APV ponaosob. Po pojedinačnim atributima su dati detaljniji podaci, npr. titular, podaci o eksploataciji-sirovini, godini otvaranja/zatvaranja rudnika ili npr. obavljena spontana prirodna, delimična ili potpuna rekultivacija, postojanje odlagališta/jalovišta itd. Softversko rešenje omogućava klasifikaciju napuštenih rudnika po prioritetima na osnovu definisanih kriterijuma i njihovo jednostavno pretraživanje. U prvoj fazi rada je primenjena savremena metoda daljinske detekcije sa registrovanjem preko 1000 potencijalnih objekata za preduzimanje određenih aktivnosti. Nakon ukrštanja sa postojećim podacima izvršena je selekcija i klasifikacija svih objekata, radi evidentiranja napuštenih kopova, jer je među registrovanim objektima bilo i različitih vrsta deponija. Nakon toga je usledio terenski obilazak izabranih lokaliteta i konkretna provera podataka i stanja na terenu. Pri tome je posebna pažnja posvećena napuštenim kopovima na prostoru Nacionalnog parka Fruške gore.
Aplikativni aspekti ovog Projekta su višestruki i ne vezuju se samo za resorne sektore rudarstva i geologije pri Sekretarijatu za energetiku i mineralne sirovine, već isto tako i za sektore ekonomije, urbanizma, prostornog planiranja, poljoprivrede, hidrologije, ekologije, bezbednosti i dr. pri drugim sekretarijatima Pokrajinske vlade. Postoji objektivna potreba nastavka započetih projektantskih aktivnosti, kako bi se kroz dogradnju i dalju funkcionalnu razradu Katastar napuštenih kopova stavio u funkciju, menadžmenta mineralnim resursima, menadžmenta prirodnim resursima, ekološkog menadžmenta, ali i menadžmenta u državnim organima, kako bi uspešno bio sproveden koncept održivog razvoja na području AP Vojvodine.