Povodom završetka grejne sezone 2012/2013. godine, održan je sastanak, na kome se pored domaćina, pokrajinskog sekretara za energetiku i mineralne sirovine, Nataše Pavićević Bajić, sa saradnicima, prisustvovali predsatvnici Ministarstva za energetiku, razvoj i zaštitu životne sredine Republike Srbije, na čelu sa državnim sekretarom u Ministarstvu, Dejanom Novakovićem, sa saradnicima. Sastanku su prisustvovali i direktori toplana i preduzeća za distribuciju prirodnog gasa sa teritorije AP Vojvodine, PD “Elektrovojvodina” d.o.o., PD “Panonske TE-TO” d.o.o., NIS AD, Podzemno skladište Banatski Dvor i Agencija za energetiku grada Novog Sada.
Cilj sastanka bio je sublimiranje rezultata, ali i sagledavanje finansijskih i tehničkih problema, koje svi energetski subjekti, a na prvom mestu toplane, imaju u realizaciji isporuke toplotne energije.
Toplane i distribucija gasa predstavljaju jedan od najznačajnijih energetskih faktora u Vojvodini kada je reč o grejanju, naglasila je Nataša Pavićević Bajić i podsetila da u AP Vojvodini daljinski sistem grejanja postoji u dvadeset i jednom naselju, čime je omogućeno zagrevanje više od 148.000 korisnika. Daljinski sistem grejanja se nalazi u 21 naselju.
Na teritoriji Vojvodine, distributivni sistem prirodnog gasa veoma je razvijen. Postoje dvadeset i tri distributera prirodnog gasa, računajući i JP „Srbijagas“ kao najvećeg distributera, koji snabdeva oko 210.000 domaćinstava.
U oblasti toplotne energije Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine, redovno prati stanje u vezi sa komunalnom i industrijskom energetikom, toplifikacijom. Izrađuju se i sprovode programi za povećanje energetske efikasnosti i štednje svih vidova energije, kao i programi za uvođenje obnovljivih izvora energije u daljinskom sistemu grejanja. Veoma je bitna saradnja koja se uspostavlja sa Ministarstvom za energetiku, razvoj i zaštitu životne sredine Republike Srbije, jedinicama lokalne samouprave, preduzećima i ostalim subjektima, pri vršenju poslova iz delokruga rada.
Nataša Pavićević Bajić je rekla da su budžetom planirana sredstva, koja će biti usmerena ka izradi studije, predstudije i glavnog generalnog projekta za realizaciju projekta da toplane sa fosilnih goriva pređu na korišćenje obnovljivih izvora energije. Na prvom mestu, reč je o geotermalnoj energiji i biomasi, u lokalnim samouprava gde je takvo rešenje moguće. S obzirom na to da lokalne samouprave imaju zakonsku obavezu da urade planove razvoja, trebalo bi da se dođe do idejnog rešenja za uvođenje obnovljivih izvora energije, kao i određivanja vrste energenta u zamenu za fosilna goriva.
Takođe, u okviru lokalnih planova razvoja energetike, tehničkom dokumentacijom biće potpomognuta odabrana rešenja za daljinsko snabdevanje toplotnom energijom. Nataša Pavićević Bajić je istakla da će do kraja godine biti izrađen dokument, koji će podržati i Svetska organizacija za biomasu, čime će biti dobijena konkretna tehnička rešenja o načinu tehničke izvodljivosti i ekonomske isplativosti svih projekata. Očekuje se da će se već tokom naredne godine početi sa realizacijom tih projekata, i daće se u većem broju toplana koristiti obnovljivi izvori energije, čije će efekte najpre osetiti krajnji korisnici toplotne enregije, jer se očekuje da će toplotna energija biti značajno jeftinija, čime će biti ispoštovane i obaveze prema Evropskoj uniji.
Državni sekretar u Ministarstvu energetike, Dejan Novaković govorio je o novim podzakonskim aktima, koji se donose u skladu sa Zakonom o efikasnom korišćenju energije. Ovaj Zakon stupio je na snagu 15. marta ove godine. Primenom novog Zakona, očekuje se ušteda od preko 300 miliona evra na republičkom nivou. Najznačajnije u novom Zakonu je uvođenje budžetskog Fonda za energetsku efikasnost, kada će primenom tog fonda, kada stupi na snagu 1. januara 2015. godine. Ovim Fondom će biti omogućeno građanima, da ukoliko primene sve što je Zakonom predviđeno, kao i subvencionisanjem troškova, uštede i do 40 odsto u potrošnji energije. Postojanjem budžetskog fonda biće poznato kolikom se količinom sredstva raspolaže i taj novac će na godišnjem nivou biti uložen isključivo u energetsku efikasnost. Podzakonskim aktom biće regulisano ko ima pravo i na koji način da koristi ta sredstva. Ideja je da iz tog fonda bude finansirano uzimanje kredita, gde će se država pojaviti kao garant, a građanima će iz tog fonda biti isplaćivane subvencije. Takođe, sada se radi i na izradi akcionog plana za Republiku Srbiju, gde će se uneti mere, koje će biti primenjene u Zakonu o efikasnom korišćenju energije. Nakon toga će biti izrađen podzakonski akt koji određuje način budžetskog fonda i upotrebu sredstava. Inače, do 1. januara 2015. godine biće doneseno i usvojeno 29 podzakonskih akata iz oblasti energetske efikasnosti.
Iako je veliki deo Vojvodine pokriven toplovodnim i gasovodnim mrežama, još uvek veliki deo stanovništva koristi električnu energiju za zagrevanje objekata.
Na osnovu izveštaja sa terena, potrošači prirodnog gasa i toplotne energije bili su redovno snabdevani, te nije bilo značajnijih prekida u snabdevanju električnom energijom.
Predstavnici Panonskih TE-TO iz Sremske Mitrovice izneli su svoja pozitivna iskustva sa novim kotlom na biomasu, kojim je obezbeđena toplotna energija tokom ove grejne sezone. Pogodnosti su vidljive i na finansijskom planu. Ova toplana proizvodi toplotnu energiju od ljuske suncokreta.