Pres konferencija sa temom aktuelnih i planiranih konkursa Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine

Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine, mr Nenad Stanković održao je konferenciju za novinare povodom raspisivanja dva javna konkursa, koja su objavljena u dnevnom listu „Danas“. Takođe, nalaze se i na veb stranici Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine www.psemr.gov.rs , a objavljeni su i u Službenom listu AP Vojvodine. Konkursi su otvoreni do 30. juna 2015. godine.

Reč je o Javnom konkursu za dodelu bespovratnih podsticajnih sredstava za sufinansiranje projekata povećanja energetske efikasnosti u objektima javne namene. Iz budžeta Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine za realizaciju projekata po ovom Konkursu izdvojeno je 115 miliona dinara. Pravo da konkurišu imaju sve ustanove javne namene na teritoriji AP Vojvodine, čiji je osnivač Republika Srbija, AP Vojvodina ili jedinica lokalne samouprave. Ovaj konkurs, u sličnom obliku, objavljen je 2008. godine.  Sekretarijat se opredelio da ponovo, u unapređenom obliku, raspiše takav konkurs i prve informacije govore da će interesovanje biti iznad očekivanog. Javne ustanove prepoznale su temu povećanja energetske efikasnosti kao model za uštedu sredstava, koja su bila korišćena za plaćanje energije. Konkurs ovog sadržaj biće planiran i u narednim godinama.

Ovim konkursom obuhvaćena su dva segmenta: prvi – zamena spoljašnje stolarije, prozora i vrata, a drugi segment odnosi se na povećanje energetske efikasnosti kroz poboljšanje efikasnosti omotača zgrade, što podrazumeva fasade, podove i krovove, kako bi se sačuvala energija koja je korišćena za grejanje, kao i za hlađenje u toku leta. Prema procenama, uštede koje ustanove mogu da postignu su i do 30%, ukoliko se zamene vrata i prozori na objektima, a do 40-50% uštede može da se postigne uz izolaciju fasade, dok, ukoliko se zamene i prozori i vrata, a pri tome se izvrši i izolacija fasede, ušteda može biti i preko 60%. Takođe, uštede u bitnoj meri zavise od kvaliteta korišćenog materijala.

{gallery}Novosti/2015/06.18,single=18062015_pres_3.jpg,salign=center,connect=06.18{/gallery}

Inače, sam konkurs, u iznosu od 115 miliona dinara je najveći konkurs koji će Sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine raspisati ove godine. Uglavnom su iznosi koji se planiraju za konkurse od 10 do 45 miliona dinara.

Drugi konkurs odnosi se na dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje realizacije projekata štedljive unutrašnje rasvete u javnim ustanovama i za ove projekte izdvojeno je 45 miliona dinara. Većina javnih ustanova nisu mali potrošači, kada je u pitanju potrošnja električne energije za osvetljenje, a instalacije su uglavnom takve da su ugrađena stara rasvetna tela, koja su energetski neefikasna. Ovim konkursom javnim ustanovama je omogućeno da postojeća neefikasna rasvetna tela zamene štedljivim sijalicama, led sijalicama, sa boljim stepenom korisnog dejstva, kao i sa pratećom opremom koja služi za upravljanjem tom rasvetom.

S obzirom da počinje sezona godišnjih odmora, tokom jula neće biti raspisivani konkursi koji se odnose na javne ustanove, tako da će sledeći talas konkursa za javne ustanove biti raspisan krajem avgusta ili početkom septembra.

{gallery}Novosti/2015/06.18,single=18062015_pres_2.jpg,salign=center,connect=06.18{/gallery}

Ali, prema rečima sekretara Stankovića, krajem jula i početkom avgusta biće raspisani konkursi, koji se odnose na poljoprivredna gazdinstva. Planirano je da se raspišu tri konkursa za poljoprivredna gazdinstva i to za energetski održive farme, gde se radi o korišćenju biomase i solarne energije, druga dva su u vezi sa rekuperacijom i korišćenjem solarne energije za pripremu tople potrošne vode na farmama krava, ovaca i koza.

Tokom druge polovine godine, odnosno početkom nove školske godine, biće raspisan i konkurs za nevladine organizacije, sa temom unapređenje saznanja dece i učenika o efikasnom korišćenju energije. Planirani iznos sredstava je 4 miliona dinara.

Ovom prilikom mr Nenad Stanković najavio je da će u naredne dve nedelje biti održana konferencija za novinare na kojoj će biti prezentovan projekat „Katastar napuštenih kopova“. S obzirom na činjenicu da na teritoriji Vojvodine ima mnogo devastiranih površina, a da bi se krenulo u sistematsko rešavanje tih problema, prvi korak je mapiranje tih napuštenih kopova. Nakon toga bi se napravili planovi na pokrajinskom i lokalnom nivou kako bi se te površine rekultivisale i dovele do stanja dalje iskoristivosti. Podaci mogu koristiti i urbanistima i onima koji planiraju druge projekte, koji ne moraju biti striktno u vezi sa energetikom.

Projekat „Katastar napuštenih kopova“ uradio je Rudarsko-geološki fakultet iz Beograda, a finansiran je od strane Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine.