Pod pokroviteljstvom Skupštine AP Vojvodine, a u organizaciji Instituta za evropske poslove (INEA) iz Dizeldorfa i Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, u pokrajinskom parlamentu danas je održan VII Međunarodni forum „Energetika Srbije“ 2013: Budućnost i perspektive“.
Predsedavajući ovog Foruma Tihomir Simić istakao je na otvaranju ovog skupa da briga za energetsku bezbednost svake zemlje i nacije predstavlja početak i kraj svih razmišljanja o boljem životu građana, o modernoj i razvijenoj ekonomiji i omogućavanju zapošljavanja. On je naglasio da energija predstavlja okosnicu programa Evropa 2020, pa pitanja pribavljanja, proizvodnje, prenosa, prodaje i kupovine i korišćenja energije, predstavlja osnovu razvoja za sve druge oblasti. Po ovim pitanjima, ocenio je Simić, Srbija uskoro mora učiniti ključne korake.
Forumu „Energetika Srbije“ prisustvovao je veliki broj predstavnika političke i stručne javnosti, diplomatskog kora i eksperata iz oblasti energetike. U svojstvu domaćina, učesnike je pozdravio predsednik Skupštine APV Ištvan Pastor koji je naglasio da ovaj međunarodni forum vidi kao važan korak u traženju odgovora na strateška ekonomska pitanja.
{gallery}Novosti/2013/09.24,single=IMG_5508.jpg,salign=center{/gallery}
„U vremenu krize kada pokušavamo da analiziramo uzroke i posledice dramatičnih ekonomskih promena, nužno se nameću brojna pitanja. Pitanje perspektive, rasta i razvoja privrede zahteva temeljnu analizu. Mnoštvo je dilema i nedoumica koje nas muče. Važno, možda fundamentalno pitanje je i: zašto neka društva napreduju, a druga ne? Svesni ekonomskih pokazatelja razvijenosti našeg društva, prinuđeni smo zapitati se i: zašto smo siromašni? Da li smo siromašni zato što nam nedostaju ekonomske šanse, ili zbog navika, mentaliteta, naučenih obrazacâ odnosa prema radu i obavezama? Da li prepoznajemo ekonomske šanse, da li smo spremni da odgovorimo na izazov promenjenih društvenih, tehnoloških, socijalnih, ekonomskih okolnosti? Da li smo spremni da kreiramo društveni i privredni ambijent u kojem će se raspoloživi resursi racionalnije koristiti? Jer, mi smo društvo zarobljenih resursa. A resurse najbolje štiti upravo njihova dobra upotreba. A društva, društva napreduju zato što se menjaju i prilagodjavaju promenama u okruženju“, rekao je predsednik Pastor i podvukao da ekonomski koncept obnovljivih izvora energije otvara upravo pitanje prilagođavanja promenama i racionalnog korišćenja resursa.
Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Republike Srbije Zorana Mihajlović ukazala je na važnost održavanja ovog međunarodnog foruma, ističući da su u prethodnih godinu dana napravljeni značajni koraci u uređenju i unapređenju zakonske regulative koja prati oblast energetike i zelene ekonomije. Ona istakla da je ministarstvo pripremilo akcioni plan kojim je predviđeno da se do 2020. godine u Srbiji energetska efikasnost poveća za devet odsto, a da će od naredne godine postojati i poseban fond za energetsku efikasnost.
{gallery}Novosti/2013/09.24,single=IMG_0523.jpg,salign=center{/gallery}
Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić
O važnosti energetike govori su i Majkl Devenport, šef delegacije EU u Srbiji, ambasdori Mađarske, Belgije, Finske i Austrije, ministar energije, rudarstva i industrije Bosne i Hercegovine Erdal Trhulj, kao i zvaničnici brojnih instituta, kompanija i agencija iz oblasti energetike.
Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić je u svom obraćanju istakla da energetika predstavlja okosnicu razvoja privrede naše države. Velike investicije u energetske objekte daju podsticaj razvoju tehnologija, otvaranju novih radnih mesta, podstiču razvoj ne samo velikih, već i malih i srednjih preduzeća, smanjuju uvoznu zavisnost i povećavaju energetsku sigurnost. Energetski sektor je interesantan ne samo za domaće, već i za strane investitore, jer su ulaganja u energetiku sigurne investicije na dugi rok. Bez električne energije, grejanja, transporta, nezamislivo je funkcionisanje jedne države. Porast standarda, razvoj tehnologija, zahtevi zaštite životne sredine, obaveze prema smanjenju uticaja na klimatske promene i rast potreba za energijom predstavljaju izazov za čitavo društvo. Za realizaciju projekata u oblasti energetike jedan od ključnih faktora je uređena zakonska regulativa. Naša država je ne samo donela potrebna zakonska i podzakonska akta, već ih stalno i kontinuirano usklađuje sa zahtevima tržišta. U procesu realizacije svih energetskih projekata potrebna je sinergija svih aktera u procesu njihove realizacije. Uključivanje ekonomista, pravnika, stručnjaka za vodoprivredu, poljoprivredu, šumarstvo, zaštitu životne sredine, strateško i prostorno planiranje, kao i uključivanje nevladinog sektora, putem sinergije, omogućava stvaranje pozitivne klime za ubrzano investiranje u energetski sektor. Stalni rast cena fosilnih goriva i velika zavisnost od uvoza energenata, nameće potrebu da se okrenemo sopstvenim rezervama, rekla je Nataša Pavićević Bajić i naglasila da se na taj način smanjuje rasipanje energije ulaganjem u energetsku efikasnot, s jedne strane i korišćenjem obnovljivih izvora energije iz domaćih resursa, s druge strane.
{gallery}Novosti/2013/09.24,single=IMG_5552.jpg,salign=center{/gallery}
Tokom obraćanja naglašena je potreba da se menjaju navike u korišćenju energije, jer samo pametno korišćenje energije, koja se ne rasipa, može dovesti do prosperiteta cele zemlje.
Obnovljivi izvori energije, a pre svega agrarna biomasa i geotermalna energija su vodeći resursi u Vojvodini, čije korišćenje doprinosi smanjenju uvozne zavisnosti, razvoju privrede, otvaranju novih radnih mesta i smanjenju emisije štetnih gasova sa efektima staklene bašte. U strukturi obnovljivih izvora energije, potencijal agrarne biomase je 9 do 10 miliona tona godišnje u Vojvodini. Jedna trećina stavljena u svrhu energetike i proizvodnje tople potrošne energije, omogućiće nam da se smanji potrošnja fosilnih goriva, da se smanji cena grejanja, što predstavlja jednu od osnovnih mera u daljem razvoju energetike naše regije, istakla je Pavićević Bajić.
U Pokrajinskom sekretarijatu za energetiku i mineralne sirovine izrađuju se planovi i programi za primenu obnovljivih izvora energije, radi povećanja efikasnosti u svim oblastima. Jedan od tih programa je i primena obnovljivih izvora energije u daljinskom sistemu grejanja. Zbog toga su u budžetu Sekretarijata predviđena sredstva, koja će biti usmerena ka izradi prethodne studije opravdanosti, sa generalnim projektom za osam do deset opština, i Studija opravdanosti sa idejnim projektom za četiri do pet opština, za realizaciju korišćenja biomase ili geotermalne energije u daljinskom sistemu. Takođe, Sekretarijat je započeo izradu mapiranja potencijala biomase po opštinama, koji predstavlja temelj, kako bi se sagledali raspoloživi potencijali, te kako i na koji način iskoristiti domaće resurse i da se na taj način, u narednom periodu ostvari najvažniji cilj, a to je da se zamene fosilna goriva upotrebom što većeg procenta energije koju proizvodimo iz sopstvenih resursa. Plan je da se za narednih pet godina dođe do sopstvene proizvodnje i do 50 odsto, s obzirom na postojeće potencijale agrarne biomase i geotermalne resurse, rekla je Nataša Pavićević Bajić.