Održan IV Međunarodni energetski Forum „Voda – energija, efikasnost i održivost u JIE“

Delegacija Vlade AP Vojvodine, na čelu sa pokrajinskom sekretarkom za energetiku i mineralne sirovine, Natašom Pavićević Bajić, boravila je 19. i 20. septembra u Vrnjačkoj Banji, povodom održavanja IV Međunarodnog energetskog Foruma „Voda – energija, efikasnost i održivost u JIE“, koji je održan u organizaciji CEDEF-a. U radu Foruma učestvovali su: ministarka za energetiku i zaštitu životne sredine, Zorana Mihajlović, ministar industrije, energetiku i rudarstva Republike Srpske Željko Mihajlović, predsednik UO EPS-a Aca Marinković, kao i predstavnici ambasada, međunarodnih razvojnih i finansijskih organizacija i komercijalnih banaka, inostranih i domaćih poslovnih asocijacija, kompanija i predstavnici lokalnih samouprava. Takođe, u radu Foruma učestvovali su i predstvnici Italije, koja je ove godine bila zemlja partner, zatim predstavnici Ruske Federacije, Belgije, Mađarske, Poljske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore i Republike Srpske. Teme o kojima se govorilo odnosile su se na regulative, strategije razvoja energetike, značaju obnovljivih izvora energije i energetskoj sigurnosti, minihidroelektranama, kao i o završenom tenderu na kome je 213 investitora dobilo saglasnost za lokacije. Ovom prilikom najavljen je i novi tender za još lokacija za izgradnju minihidroelektrana, te o inovativnim tehnologijama, koje omogućavaju 40 odsto uštede u snabdevanju i pročišćavanju vode. Na Forumu je iznet podatak da se svega 10 odsto otpadnih voda u Srbiji prerađuje, što je veoma zabrinjavajuće i predstavlja problem, kojim će naša zemlja morati ozbiljno da se pozabavi.

{gallery}Novosti/2013/09.23,single=IMG_3416.JPG,salign=center{/gallery}

Ministarka za energetiku i zaštitu životne sredine Zorana Mihajlović je naglasila da Ministarstvo na čijem je ona čelu pokušava da od Srbije napravi ambijent u kome će biti zadovoljstvo da domaći i inostrani investitori ulažu. Ona je istakla da je voda kao energent veoma značajna, ali da se o ovoj temi mora razmišljati i kroz prizmu zaštite životne sredine, jer je to, po njenim rečima, ozbiljna i kritična tačka Srbije. U budućem radu Ministarstva, u delu zaštite životne sredine, briga o vodama i o rekama predstavljaće prioritet, naglasila je Mihajlović. Ministarka Mihajlović je rekla da je u planu da se tokom naredne dve, tri godine u Srbiji izgradi najmanje 200 minihidroelektrana nezavisnih proizvođača električne energije. Na taj način, biće ostvarena saradnja sa lokalnim samoupravama, jer ovakav vid saradnje mora biti još intenzivniji i to je još jedan način za privljačenje investitora. Ministarka Mihajlović je najavila izgradnju reverzibilne hidroelektrane Bistrica, kao i uzgradnju hidroelektrane Đerdap III, koja će imati veliki značaj za čitav region. Kako je Mihajlović naglasila, Srbiju u narednom periodu čekaju promene uslova i ambijenta za investitore, kako bi se one što brže realizovale, sa ciljem dobijanja energetske stabilnosti.

{gallery}Novosti/2013/09.23,single=IMG_3462.jpg,salign=center{/gallery}

Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić je, najpre istakla značaj ovakvih foruma, gde je moguće kvalitetno prezentovanje sopstvenih potencijala i resursa, a da svi zainteresovani investitori mogu da pronađu svoj interes i da se zajedničkim radom dođe do privrednog razvoja i ekonomskog prosperiteta. Govoreći o potencijalima Vojvodine, Nataša Pavićević Bajić je rekla da geotermalni potencijal ubuduće treba iskoristiti, jer do sada nije iskorišćen u svom punom potencijalu. Ona je izrazila nadu da će u bliskoj budućnosti biti moguće stvaranje energije iz domaćih resursa, jer će se samo na takav način obezbediti bolji i kvalitetniji uslovi života. Takođe, zamena fosilnih goriva, makar u izvesnoj meri, predstavlja važan posao, jer će ona ubuduće predstavljati veliki problem.
-Vodeni resursi u Vojvodini imaju svoje specifičnosti u odnosu na drugi deo Republike Srbije, istakla je sekretarka Pavićević-Bajić, jer je reč o velikim količinama vode, ali u ravničarskim terenima sa malim padovima, iziskuju skupa postrojenja i visoku cenu proizvedene električne energije. Rekonstrukcijom i dogradnjom hidrosistema DTD povećaće se energetski potencijal, a takođe, poboljšaće se i primarna funkcija hidrosistema. Korošćenje hidropotencijala u Vojvodini detaljno je obrađeno u Programu ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije u AP Vojvodini. Prema tom dokumentu, na hidrosistemu DTD planirana je izgradnja 12 hidroelektrana ukupne snage 20MW sa godišnjom proizvodnjom 90 miliona kWh. Lokacije hidroelektrana unete su u prostorno-plansku dokumentaciju, ali i pored svih strateških planova i planskih dokumenata, novih studija opravdanosti, izdatih energetskih dozvola i podzakonske regulative za obnovljive izvore energije, do napretka u izgradnji hidroelektrana u Vojvodini nije došlo, jer su ključni problem imovinsko-pravni odnosi postojećih vodoprivrednih objekata. Javno-privatno partnerstvo je jedini način da se dođe do realizacije investicija izgradnje malih hidroelektrana.

Po pitanju geotermalne energije u Vojvodini – izrađen je Geotermalni atlas, koji predstavlja grafički prikaz dosadašnjih saznanja o geotermalnim karakteristikama i hidrotermalnim potencijalima Zemljine kore na teritoriji APV do dubine od 2000m. U Vojvodini je izbušeno 78 bušotina. Najveći broj njih je u Bačkoj (44), zatim u Banatu (18), a najmanje u Sremu (16). Toplotna snaga iz ovih bušotina u Vojvodini iznosi 72.61 MWt.

Nataša Pavićević Bajić je podsetila da u Vojvodini daljinski sistem grejanja postoji u 21 naselju, a uzimajući u obzir stav EU u pogledu korišćenja obnovljivih izvora energije i održivog razvoja, stvorena je ideja o primeni geotermalne energije u daljisnkom sistemu grejanja. U zavisnosti od karakteristika bušotina (zbog ogromnih investicija, koriste se već postojeće bušotine) i supstitucije prirodnim gasom, isplativost takvih sistema može da bude za desetak godina.