U Skupštini Vojvodine danas je u organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za eneregetiku i mineralne sirovine održana prezentacija studija iz oblasti obnovljivih izvora energije i energetske infrastrukture. Za potrebe pomenutog sekretarijata u poslednje dve godine uradene su cetiri studije koje su danas prezentovane.
Prva studija odnosi se na procenu ukupnog solarnog potencijala – solarni atlas i mogucnosti „proizvodnje“ i korišcenja solarne energije na teritoriji AP Vojvodine. Studiju je uradio: Univerzitet u Novom Sadu i Tehnicki fakultet „Mihajlo Pupin“ iz Zrenjanina. Studiju o supstituciji prirodnog gasa u sistemima proizvodnje toplotne energije na podrucju Autonomne Pokrajine Vojvodine uradio je Univerzitet u Novom Sadu – Ekonomski fakultet iz Subotice I Fakultet tehnickih nauka iz Novog Sada. Treca Studija odnosi se na procenu ukupnih potencijala sa mogucnostima proizvodnje i korišcenja biogasa na teritoriji AP Vojvodine, koju je uradio Univerzitet u Novom Sadu – Fakultet tehnickih nauka. Cetvrta Studija je u vezi sa predlogom jedinstvenog sistema uredenja svojine nad distributivnim gasnim mrežama na teritoriji Vojvodine,koju je uradio Univerzitet u Novom Sadu – Fakultet tehničkih nauka.
Brojne goste, ucesnike skupa i domacine pozdravio je pokrajinski sekretar za eneregetiku i mineralne sirovine Radoslav Strikovic. Po njegovim recima sa ovim skupom nastavljamo sa aktivnostima, koje upotpunjuju dosadašnje informacije, potrebne svim buducim investitorima. Danas, ustvari predstavljamo cetiri studije.Jedna je posevecena solarnim potencijalima, druga potencijalima biogasa, treca se odnosi na substituciju prirodnog gasa, jer su postojali problemi sa nestašicom, dok se poslednja studija odnosi na prethodnu, gde smo sagledali u tehnickom i ekonomskom smislu koliko bi to koštalo da se prede na neki drugi vid grejanja. S obzirom na to da imamo veliki broj razlicitih vidova ulaganja u gasifikacionu mrežu, probali smo da nademo jedan jedinstveni model, kako da se to pitanje vlasništva reši.Sada imamo situaciju da distributeri gasa održavaju tu sekundarnu mrežu, a nemamo prave vlasnike, a mnoga pitanja od ovih zavisi i kako ce se saradivati i raditi sa buducim investitorima. Tako da ce današnje cetiri studije doprineti i nadograditi ono, što smo do danas ucinili. Ove godine doneta su mnoga zakonska rešenja, gde pre svega mislim na Zakon o energetici, Zakon o javnoj svojini, a do kraja ove godine treba da se donesu zakonske uredbe, koje se odnose na povlašcene proizvodace i na stimulativne cene. Osim toga ocekujemo takode do kraja godine da se usvoji i zakon o javno-privratnom partnerstvu, koji je posebno bitan za lokalne samouprave, jer se one na taj nacin mogu ukljuciti u vlasništvo pojedinih firmi.
Kako kaže sekretar Strikovic, Vojvodina ima velike potencijale za korišcenje zelene eneregije i pošto je sledeca godina u tom znaku, mi smo spremni da joj izademo u susret. Nakon usvojenog detaljnog plana regulacije, do sada smo za tri firme izdali lokacijske dozvole za vetroparkove i zato nema razloga da do realizcije projekata ne dodje.
U godini energetske efikasnosti postavilo se pitanje, šta je Vojvodina po tom pitanju uradila. Na ovo pitanje odgovor je dao prof. dr Vladimir Katic, profesor Fakulteta tehnickih nauka u Novom Sadu. Po njegovim recima pitanje enregetske efikasnosti je jasno i odnosi se na smanjenje ili umanjenje potrošnje dosadašnjeg vida elektricne energije i korišcenja alternativnih, obnovljivih i ekoloških vidova zelene eneregije. To je u svetu vec praksa, jer se na taj nacin štedi oko 30 odsto elektricne enrgije, a kod nas bi to bilo ušteda u kapacitetu jednog Obrenovca. Iako puno toga znamo i vidimo, trebali bi ipak da podemo od energetske efikasnoti stambenih zgrada, gde bi one u skorije vreme dobijale energetske pasoše, a novac za to bi mi dobili odmah nakon pristupanja statusu kandidata za evropsko clanstvo. Iako imamo zakonske regulative i uredbe, potrebno je skratiti administrativni put za dobijanje brojnih dozvola u ovaj vid ulaganja. Sa duge strane država, bi ujedno morala da razmilsi i o osnivanju Fonda za energetsku efikasnost, ciji bi zadatak prevashodno i bio kraci, brži i jednostavniji administrativni put za investitore, kao i podsticaj za ulaganje u obnovljive izvore energije.