Delegacija PSEMR-a u poseti italijanskoj regiji Friuli Venecija Đulija

Stručni tim Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine,  i energetski menadžeri iz opština Žabalj, Vrbas i Temerin, boravio je od 24.7 do 27.7.2013. u regiji  Friuli Venecija Đulija (FVG) povodom saradnje na zajedničkom projektu EUROSTART. Razgovori su vođeni sa italijanskim partnerima, u čijem sastavu su bili predstavnici Regije Friuli Venecija Đulija, neprofitna organizacija CETA, kao i predstavnici italijanske agencije za saradnju u regionu Jugoistočne Evrope, INFORMEST.

Svrha posete je bila  u međusobnom upoznavanju partnera sa dosadašnjim aktivnostima na realizaciji programa EUROSTART u oblasti energetike, koji se realizuje kroz tri projekta: “Određivanje lokalnih energetskih planova i izrada energetskih ličnih karti opština”, “Uvođenje biomase kao energenta za daljinsko grejanje (kao priprema za buduća strateška ulaganja)” i “Energetska efikasnost u školama”.

{gallery}Novosti/2013/08.06,single=2.jpg,salign=center{/gallery}

Na kraju sastanka uspostavljeni su i kontakti sa predstavnicima GREENCORE klastera, u cilju sinergije rada, na relaciji FVG – AP Vojvodina. S obzirom na to da klaster u svojoj sferi rada dosta pažnje posvećuje održivom razvoju i implementaciji obnovljivih izvora energije, uspostavljeni su početni kontakti i razmotrene mogućnosti  saradnje.

Vojvođanska delegacija obišla je Univerzitetski kampus u Udinama, gde je prikazan primer dobre prakse upotrebe geotermalnih izvora, solarne energije, kao i mere energetske efikasnosti na novoizgrađenom  studentskom hostelu.

Obavljena je i poseta biogas postrojenju na farmi Mucchiut u mestu Corno di Rosazzo. Farma je dobar primer integracije  kompanije za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i farme pilića. Proizvodnja električne energije se obavlja pomoću fotonaponskih panela i putem kogeneracije u  biogas postrojenju. Postrojenje na biogas kao ulaznu sirovinu koristi biomasu iz poljoprivrede i to: pileći stajnjak, silažu kukuruza i goveđi stajnjak.

{gallery}Novosti/2013/08.06,single=3.jpg,salign=center{/gallery}

Ovo je dobar primer sinergije između uzgoja pilića,  proizvodnje električne energije po feed-in tarifama i proizvodnje toplotne enerije za grejanje fermentora i farme pilića.

Poseta sistemu daljinskog grejanja u mestu Borgo Modoletto predstavlja primer daljinskog grejanja koji je bio planiran u orginalnom arhitektonskom projektu. Cilj projekta je bio izgradnja naselja (44 zgrade) sa ugrađenim merama energetske efikasnosti i koristi obnovljive izvore energije. Kao sirovina za kotao koristi se drvna sečka, odnosno otpadna šumska biomasa iz obližnjih šuma. Kapacitet kotla je 400 kW a godišnja potrošnja drvne sečke je oko 400 tona.

Osim toplote za grejanje, sistem korisnicima isporučuje i toplu potrošnu vodu.

Karakteristično za ovaj daljinski sistem grejanja je da se kotlarnica sa spremnikom za sečku nalazi ukopana ispod površine zemlje u samom naselju i na taj način ne remeti okolni ambijent.

Tokom poseta i radnih sastanaka, konstatovano je da je potrebno nastaviti započeti rad na izradi projekata, pri čemu bi težište trebalo više staviti na mogućnost iznalaženja sredstava za finansiranje započetih projekata. Dogovoreno je da italijanski partner u avgustu dostavi algoritam i softver za tehno-ekonomsku analizu doprinosa uštedi energije primenom određenih mera energetske efikasnosti i isplativosti tih mera i algoritam sa softverom za ocenu isplativosti korišćenja biomase za daljinsko grejanje. Ovi softveri bi se koristili za potrebe vojvođanskih opština i obveznika energetskog menadžmenta za pripremu programa energetske efikasnosti, što je njihova obaveza prema Zakonu o efikasnom korišćenju energije.

Na osnovu dosadašnje saradnje zaključeno je da bi zajednički rad dveju strana mogao da se proširi i to u pravcu zajedničkog apliciranja na konkurse koji se budu raspisivali kod EU fondova.